ZİRKONYUM DİŞ

Zirkonyum Diş, klasik porselen köprü ve protezlerin alt yapısı olan gri metalin yerine kullanılan beyaz bir alaşımdır. Daha çok estetik amaçlı olarak, beyazlatma gibi metotlarla sonuca ulaşılamayan ileri derecedeki renkleşmelerde, kalıtsal yapı renkleşmelerin tedavisinde, ortodontik tedavinin tercih edilmediği diastema gibi ayrık veya az çapraşık, dönük dişlerde, rengi ve yapısı bozulmuş eski dolgulu, aşırı madde kaybı olan dişlerin restorasyonlarında, arka grup dişlerde köprü veya kaplama olarak, ön grup implant üstü protezlerde ve gülüş estetiğini düzenlemekte kullanılabilir. İzmir zirkonyum diş kaplama fiyatları, hollywood gülüş tasarımı ve diş estetiği karşıyaka konularında bilgi veren makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Zirkonyum İzmir

My nova diş Kliniğinde estetik çözümlerin başında zirkonyum kaplama gelmektedir.
Genellikle dişler renkleri değişmiş ya da kanal tedavisi sonrasında renkleri Koyulaşmış olduğunda hatta bazı durumlarda antibiyotik kullanımına ya da flor a maruz kaldığında ,dişler normal renklerinden çok daha koyu görünebilirler.
Başka bir estetik problem de dişlerin anatomik olarak doğru yerlerde pozisyonlanmamalarından kaynaklanır.
yani bir köpek dişinin daha yukarda pozisyonlandığı gibi öndeki kesici dişlerden biri ya da ikisinin tamamıyla dönmüş bir durumda olmalarından dolayı hasta gülüş estetiğini kaybetmiş olabilir.
Hatta bazen dişler damakta ya da ağız tabanının içine doğru büyüyecek şekilde dilinin altına doğru uzanabilir.
Bu şekilde sıralanmış olan dişler ortodontik olarak tedavi edilebileceği gibi bazen zaman ve ekonomik sebeplerle çok daha kısa sürede ve tel takmadan çözümlenmesi istenebilir.
Hasta eğer dişlerinin renklerinden pozisyonlarından dolayı özgürce gülümseyemiyorsa bu onda rahat bir sosyal ortama girmek için bir sakınca oluşturur ve psikolojik olarak onun sosyal yaşamına da çok olumsuz etkiler.
Bazı durumlarda da hastalar çok eski yapılmış olan eski jenerasyon köprülerinin materyal eskimesinden yıpranmış olmasından ya da görüntüsünden rahatsızlığından dolayı estetik kaygılar olabilir.

Hollywood gülüşü İzmir

Estetik bakış ,çok yönlü, bir çok etkeni içinde barındıran geniş bir konudur.
Diş etlerinin çok görünmesi,
dişlerin daha büyük ya da çok küçük olması ,
ya da konuşurken sadece üst dişlerin daha çok görünmesi ,
bütün bunlar estetik problemlerin alt basamaklarıdır .
My nova diş Kliniğinde Estetik gülüş tasarımı ve cerrahi öncelikli alanlarımız olup ,
Bu konularda çok iyi bir analiz tespit yapılması,hastanın temel sorunun ne olduğuna konusunda uzman olan diş hekimleri ile ortak görüş birliği içinde karar verilmesi çok önem taşır.
Hastanın problemleri yukarda saydığımız hangi sebep ya da sebeplerden dolayı ise bunlar için bir planlama ,programlama oluşturulur ve hastanın başlangıç fotoğraf ve ölçüleri alınır.
Bu alınan fotoğraf ve ölçüler üzerinde dijital dişhekimliğinin bize sağladığı olanaklarla olması gereken açı,Pozisyon büyüklük sıralanma ölçütleri en uygun şekilde hastanın yüzüne tasarlanır ve sonra bunlar dijital ortamda “mocap”dediğimiz prototip çalışmanın klinikte hastanın görmesi sağlanır.
Burada önemli olan nokta, Hastanın hekim tarafından hazırlanmış olan prototip estetik çözümün beğenisine sunmak ve onunda onayını almaktır.
Hasta ve hekim estetik çözüm konusunda aynı fikir de oldukları taktirde işlem çok kısa bir zaman içerisinde ağrısız, hızlı bir şekilde tamamlanır.
Günümüz insanı sosyal bir ortamın içinde olduğundan ve sürekli etkileşim içinde olduğundan hastanın bu tedavi sırasında dişlerinden yoksun kalmaması amacıyla mutlaka estetik bir geçici diş hazırlanır.
tedavi sürerken bu geçici dişlerle konforlu bir süreç geçirmesi sağlanır.
Estetik çözümler ayrı başlıklar altında incelenebileceği gibi günümüzde en çok kullanılan materyelin zirkonyum ya da cam seramik zirkonyum materyalinden söz etmek gerekir.
Zirkonyum un en etkileyici kısmı şüphesiz ışık geçirgenliğinin çok yüksek ve doğal dişe çok yakın olmasıdır.
Bunun yanında materyal olarak titanyum ,zirkonyum, altın gibi maddelerin En önemli özellikleri dokuyla alerjik bir reaksiyon oluşturmamalarıdır.

Zirkonyum diş fiyatları

Bu konu oldukça önem arz eder çünkü bazı hastaların metale karşı özel bir alerjisi olabilir. Diş etleri şiş kızarık ve kanamaya eğilimli bir hale dönüşebilirler, oysaki zirkonyum ve altın da titanyum da böyle bir durum söz konusu olmaz. Zirkonyum dijital ortamda özel makinalardan çok ince olarak hazırlandığı için kesit anlamında olabilecek en ince sınırlarda yapılabilir, bunun anlamı diş etine giren kaplamanın kalınlığı başka çözümlere göre çok daha ince olup diş etine rahatsızlık vermeyecek kadar non travmatik bir şekilde uyum sağlar. Bu yüzden günümüzde zirkonyum diş hekimleri ve hastalar için de vazgeçilmez olmuştur. Estetik çözüm olarak sadece diş hekimleri zirkonyumu kullanmazlar. Bunun yanında Lamine ya da popüler ismi ile yaprak seramik veya full porselen popüler adıyla cam seramik porselenler sıklıkla kullanılan estetik olarak çok üstün materyaller olup günümüzde inanılmaz sonuçlar aldığımız estetik çözümlerdir. 20. yüzyılın dişe hekimliği tamamıyla fonksiyon esaslı iken yani hastanın temel ihtiyacının çiğneme olduğu kabul edilip fonksiyon ön plana çıkartılırken 21. yüzyılda estetik daha ön planda olmuş,fonksiyon da bunun vazgeçilmez bir parçası olarak yer almıştır.

Zirkonyumun üç önemli noktası;

 • Dayanıklılık: zirkonyum kronları diğer kron tiplerinden daha uzun süre dayanır.
 • Estetik: Bu taçların, diğer dişlerle iyi harmanlanmış, şeffaf bir renkleri vardır.
 • Mevcut dişlere minimum hasar: Minimum hazırlık gereklidir, bu da orijinal dişin daha fazla korunması anlamına gelir. Tacın kaldırılması gerekiyorsa bu yararlıdır.
 • Güçlü, uzun ömürlü ve görsel açıdan çekici bir diş tedavisinde zirkonyumun tercih edilme sebebi budur. Doku fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olmanın yanı sıra hasar veya lekelenme belirtilerini örtmek için idealdirler.

Zirkonyum Dişin Ömrü

Bir taç diş veya diş implantını tamamen örten veya çevreleyen bir diş restorasyonudur. Kronlar dişlerin sağlamlığını veya görünümünü artırmak için kullanılır. Ayrıca, diğer kronlarla hissedebilebilen aşırı sıcak / soğuk hassasiyeti; normalde elektrik iletkenliğinin olmaması nedeniyle ortaya çıkmaz. Zirkonyum dişin tek başına, herhangi bir sebep olmaksızın başarısız olması enderdir, ancak yaşanan tramvalar sonucu tacın kırılması nadir değildir. Kronlar, herhangi bir şekilde çürümezler. Ancak yeterli ağız ve diş bakımının sağlanmadığı durumlarda, zirkonyum altındaki diş çürüyebilir. Kötü bakımlı taç altında bozulma, hastalarda taç erimesinin en yaygın nedenidir. Zayıf hijyen tek sebep değildir. Bir porselen taçın uygun olmayan bir şekilde kullanılması porselenin çatlamasına veya kırılmasına veya metal taban üzerinde kaplanan porselenin parçalanmasına neden olabilir.

Kronların ne kadar uzun süre dayanacağını belirlemek zordur. Başarılı zirkonyum uygulaması, hastanın ağız ve diş bakımına gereken önemi vermesi, zirkonyumları uzun vadede kullanmayı sağlar. Bununla beraber bir zirkonyum dişin ömrünü uzatmak için gereken faktörler ise:

 • Malzeme
 • Konum (arka diş, ön diş)
 • Bir taç için hazırlandığında hasar gören diş sayısı
 • Isırma kuvvetleri
 • Hijyen uygulamaları

Geçmişte kullanılan altın veya paslanmaz çeliğin yerini alan zirkonyumlar, daha beyaz ve yarı saydam diş görünümü oluşturur. Zirkonyum, kozmetik diş hekimliğinde kullanılmaktadır, ancak son zamanlarda tercih edilen diş malzemesi olarak kabul görmüştür. Zirkonyum taçlar ve köprüler ağzın herhangi bir yerinde kullanılabilirler. Zirkonyum kronlar ön dişlerin ısırma basıncına ve aynı zamanda arka dişin sindirim yani çiğneme işlemine dayanabilir. Zirkonyum kronlarının ve köprülerinin görünüşü, doğal dişlere çok yakındır. Zirkonyum kronlar günümüzde diş kronları için tercih edilen malzemelerdendir.

İzmir estetik diş kliniği

Estetik Diş tedavisi yapan kliniklerden birisi olan kliniğimizde özellikle Zirkonyum, günlük kullanımda aşınmaya ve yıpranmaya dayanabilen bir maddedir. Zirkonyum taçlara estetik bir noktadan bakıldığında doğal bir diş ile benzerdir ve ışığı yansıtır. Yeni kronlarınız ağzınızın önündeyse ve bu taçın doğal dişlerin yanında görüleceği durumlarda özellikle önemlidir. Porselen, yeni kronlar için kullanılan malzemedir, ancak tam porselen çatlayabilir veya kırılabilir. Zirkonyum ise porselene normal bir diş görünümü verirken ayrıca güçlendirir. Zirkonyum kronlar ışığı normal bir diş gibi geçirebilmeyi sağlar ve ışığı engelleyen diğer metal çekirdeklerin aksine doğal bir görünüm verir.

Zirkonyum Diş Kırılır mı?

Zirkonyum, diş hekimliğinde kullanılan bir kaplamadır. Diş hekimliğinde zirkonyum kullanımı ile metal altyapısına yakın dayanıklılık sağlanır. Diğer malzemelerin yaptığı gibi zirkonyumun dipten yansımamasının nedenleri, dişetlerinin renklenmesine neden olmaz ve korozyona karşı direnç gösterir.

Zirkonyum Dişler Çürür mü?

Oldukça hassas bir işle üretildikleri için, kırpılan diş yüzeyine otururlar. Bu şekilde, zirkonyum porselen diş ile bakterilerin nüfuz edebileceği doğal bir boşluk kalmadığından, çürük oluşmasına izin vermez. Zirkonyum kaplama herhangi bir rahatsızlık hissettirmeyecek şekilde kesilerek çıkarılır. Herhangi bir diş dokusu kaybına neden olmaz.

Zirkonyum Uygulamanın Yaşı Sınırı Var mı?

Hastanın diş bakım alışkanlıkları oturmuş ise ve psikolojik ya da genel olarak tedaviye engel olacak herhangi bir sağlık sorunu yoksa, 18 yaşından itibaren her yaşta uygulanabilir. Tedaviye başlama sınırının 18 olmasının sebebi ise çene kemiklerinin gelişiminin tamamlanmasının beklenmesidir. Zirkonyum diş için üst yaş sınırını ise hastanın genel sağlık durumu belirlemektedir. Şayet tedaviye engel teşkil edebilecek herhangi bir sorun yoksa, hastanın ihtiyaç duyduğu her yaşta zirkonyum tedavisi yapılabilir.

Zirkonyum Diş Eti Çekilmesi

Bu aşamada hastaların bilmesi gereken zirkonyum kaynaklı bir diş eti çekilmesi probleminin meydana gelmesi oldukça düşük bir olasılıktır. Diş çekilmesinin birçok sebebi olabilmektedir. Bu sebeplerden başlıcaları;

 • Diş taşı ve bakteriler,
 • Yaşın ilerlemesi,
 • Diş gıcırdatma problemleri,
 • Ortodontik sorunlar (diş çapraşıklığı),
 • Diş eti iltihapları,
 • Travmatik ve cerrahi yaralanmalar ile yanlış ve sık kürdan kullanımı,
 • Sigara ve alkol kullanımı,
 • Kötü ve düzensiz beslenme,
 • Şeker, kalp hastalıkları işe gebelik, menapoz gibi hormonal değişimlere neden olan durumlar,
 • Doğum kontrol, anti-depresan ve kalp ilaçları, diş eti çekilmesine yol açabilir. Zirkonyum dişlerin diş eti çekilmesine yol açması düşük bir ihtimaldir.

Zirkonyum Dişler Doğal Durur mu?

Zirkonyum kaplamalar, metal çerçeveyle uygulanmaz. Bu sayede de en doğal görünüm elde edilmiş olur. Çünkü zirkonyum kaplamalar, oksit beyaz renkte üretilir. Bu sebeple de doğal dişlerle uyum içindedir ve diğer dişlerle ayırt edilemez.

Zirkonyum Dişler Nerede Kullanılır?

 • Tek diş kuron kaplamalarında
 • Arka diş eksikliklerinde hazırlanan köprülerde
 • İmplant üstü estetik kron – köprü çalışmaları

Zirkonyum yalnızca dişlerde değil, kalça eklem protezlerinde de kullanılır. Tıp alanında oldukça başarılı şekilde uygulanan zirkonyum kaplamalar, herhangi bir zarara ya da vücutta alerjik reaksiyona yol açmaz. Zirkonyum, yüksek ısılara, darbelere dayanıklı, hafif, ısı ve elektrik iletmeyen, ışık geçirebilen bir elementtir. Bununla beraber ağızda tad bozukluğuna, dişeti sorunlarına ve ağız kokusuna yol açmaz. Zirkonyum oksit ortalama olarak 20 senedir tıp uygulamalarında kullanılmaktadır. Oldukça güvenilir ve başarı oranı yüksek şekilde diş hekimliğinde başvurulan bir yöntemdir.

Zirkonyum Alt Yapılı Porselen Diş Kaplama

Klasik porselen diş tedavilerinde, porselenin altında metal bir altyapı bulunmaktadır. Metal rengini kapatmak için kullanılan madde daha mat (opaker) ve yapay bir görünüm ortaya çıkarmaktadır. Bu sebeple de zirkonyum altyapılı porselen tedavilerinde ışık geçirgenliği ve şeffaflığı ön dişlerde ve küçük azı dişlerinde estetik olarak oldukça oldukça etkili ve verimli olmaktadır. Metal alt yapısı olan tedavilerde diş etlerinin kenarında koyu gri bir halka meydana gelir. Diş etinde ortaya çıkan bu renk değişimi kişinin gülüş estetiği olumsuz etkiler. Bunun dışında sağlıksız bir diş eti görünümüne yol açar. Metal altyapının yerine geçen zirkonyum tedavisi ile diş eti kenarında meydana gelen renk farklılığı önlenmektedir. Bunun dışında zirkonyumun diğer önemli bir özelliği ise kanal tedavisi ardından meydana gelen koyu renkteki dişlerin rengini yansıtmamasıdır. Bu sayede kanal tedavisi ardından madde kaybı fazla ve rengi değişmiş dişlerin estetik olarak çözümlenmesi de zirkonyum restorasyonlar ile sağlanabilmektedir.

Kaplamalar diş eti kenarında açılmalara yol açılıyorsa, çekilmeler meydana geliyorsa ya da gri halkalı renk değişimleri ortaya çıkıyor ise metal altyapı yerine zirkonyum diş yöntemlerine başvurulmalıdır. Bunun dışında yapılmış olan kaplama ya da köprüler ön bölge ve küçük azı dişlerin estetiğini kötü etkileyebilir. Bu durumda da metal porselen yerine doğal dişlerin görünümüne en yakın olan zirkonyum diş tedavisi tercih edilmelidir.

Zirkonyum dişlerin bakımı

Doğal dişler için genel ağız ve diş bakımı, eksik dişler, metal destekli porselen ve zirkonyum dişler için implant tedavisi için bakım uygulamaları çok önemlidir. Zirkonyum diş kaplamasının ömrü ortalama 5-7 yıl iken etkili ağız ve diş bakımı bu süreyi uzatacaktır.
Zirkonyum diş bakımında dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:
Düzenli fırçalama: Ağız ve diş sağlığını korumak için diş fırçalama şart olmasına rağmen, fırçalama işleminin uygun malzemelerle düzgün bir şekilde yapılması esastır. Dişlerin diş ve diş eti yapısına uygun diş fırçası ve macunu ile günde 2-3 defa fırçalanması gerekmektedir. Çok sert kıllara sahip diş fırçaları veya sert fırçalama teknikleri zirkonyum dişe zarar verebilir.
Diş ipi kullanımı: Diş fırçasının ulaşamadığı bölgeleri temizlemek ve dişler arasındaki yemek artıklarını çıkarmak için diş ipi kullanılması önemlidir. Düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımı etkili diş temizliği sağlar.
Gargara: Ağızda biriken bakterileri yok etmek için dişleri fırçalamak ve diş ipi kullanmak yeterli olmayabilir. Gargara veya tuzlu su ile gargara yapmak ağız sağlığının korunmasına yardımcı olur. Bu nedenle diş fırçalamak ve diş hekiminizin önerdiği şekilde ağız suyu kullanmak zirkonyum dişlerin uzun yıllar sorunsuz kullanılmasına yardımcı olur.
Düzenli diş hekimi kontrolü: Zirkonyum gibi diş tedavileri sonrasında 6 ayda bir düzenli diş hekimi kontrolüne sahip olmak önemlidir. Dişlerde ve diş etlerinde oluşmaya başlayan sorunların erken teşhisi, tedaviyi kolaylaştıracak ve sorunun ilerlemesini engelleyecektir. Dişte oluşmaya başlayan bir problemin erken fark edilmesi, dişin hızlı ve etkili bir şekilde tedavi edilmesini sağlarken, problemin diğer dişlere zarar vermesini engeller.
Zirkonyum dişlerin bakımı için diyete özen göstermenin yanı sıra temel ağız ve diş sağlığı kurallarına uyulması önemlidir. Sağlıklı beslenmek ve aşırı şeker tüketiminden kaçınmak diş ve diş eti problemleri riskini azaltacaktır.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp